Design a site like this with WordPress.com
Začíname

Občané, architekti a veřejná správa: Určení rolí v participativních procesech

Participace veřejnosti, respektive uživatelů výsledného projektu, na navrhování a plánování je u nás vnímána jako stále důležitější téma. Pokud jsou uživatelé zapojeni ve správný čas v postupu navrhování v dobře strukturované diskusi, přinášejí architektovi cenné detailní znalosti o svém vztahu k místu a svých potřebách či mohou dávat zpětnou vazbu k variantám. Na to ale musí být participace včas a kvalitně připravena, nadšení a víra v transparentnost diskuse samy o sobě nestačí.

Tento text přináší základní orientaci v rolích v rámci procesu participace a pojmenovává hlavní chyby, kterých se dnes bohužel vyskytuje velké množství; nenahradí však nutné hlubší znalosti a zkušenost potřebné k naplánování participace. Čítať ďalej “Občané, architekti a veřejná správa: Určení rolí v participativních procesech”

Advertisement

Príklad z Nových Sedlic

Nové Sedlice – jak na strategický plán se zapojením veřejnosti

Vedení obce Nové Sedlice na Opavsku mělo díky dřívějšímu grantu Nadace Via pozitivní zkušenost se zapojením veřejnosti do plánování a tvorby zdejšího centrálního veřejného prostranství (Areál soudržnosti). Rozhodli se proto s nastartovanou energií obyvatel pracovat dále a připravit v úzké spolupráci s místními občany strategický plán obce, který by sumarizoval potřeby jejího rozvoje na dlouhodobější období.
Čítať ďalej “Príklad z Nových Sedlic”

Verejný priestor

Čo je dobrý verejný priestor sa dá jednoznačne definovať iba ťažko. Vo všeobecnosti je to ale miesto, ktoré neprináša nebezpečné aktivity, kde nájdu svoje miesto rôzne skupiny ľudí, kde sa radi zastavíme, stretávame, trávime čas, kde sa „dá niečo robiť” a to niečo si môžeme vyberať z mnohých možností. Kvalita sa prejavuje v detailoch, v manažmente v čase a priestore. Odborníci vravia, že každý kvalitný verejný priestor potrebuje 10 a viac vecí, ktoré si ľudia môžu vybrať robiť a každé mesto potrebuje 10 a viac kvalitných verejných priestorov.

Vytváranie verejného priestoru je proces, ktorý sa dá veľmi stručne opísať, že je to zmena miesta v susedstve, kde sme sa nikdy nezastavili na miesto, z ktorého sa nám nechce odísť. Čítať ďalej “Verejný priestor”

Manuál Občianske mesto a efektívna participácia

 
 
Primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko prebral od predsedu správnej rady IŠUP, n. o. Miroslava Šimkoviča a riaditeľa Petra Rusnáka manuál Občianske mesto a efektívna participácia – Plánovanie so zapojením verejnosti. Manuál bol pripravený a vytlačený vďaka dotácii primátora mesta. Jeho autorkou je Zora Pauliniová.
 
👥Súčasťou projektu Občianske mesto II, ktorý realizoval IŠUP, n. o. v roku 2019, boli aj diskusie s občianskymi radami, komisiami mestského zastupiteľstva a odbornými útvarmi mestského úradu o možnostiach zapojenia verejnosti do plánovania verejných priestorov v Banskej Bystrici.
 
📧Manuál je dostupný v elektronickej verzii na vyžiadanie – napíšte nám do komentára alebo na mail, ak máte oň záujem.